4.10.2018 / Gösterim Sayısı : 56

Türkiye’de En Çok Soyanın Üretildiği Adana’da Hasat Devam Ediyor

#Türkiye’de En Çok Soyanın Üretildiği Adana’da Hasat Devam Ediyor
           İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Yüreğir ve Karataş ilçelerimizdeki soya hasadı yapılan alanlarda incelemelerde bulundu. Soya hasadı yapılan alanlarda açıklamada bulunan İl Müdürü TEKİN, Adana'nın soya üretiminde Türkiye birincisi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin soya ihtiyacının yüzde 60'ını karşılıyoruz. Türkiye'de 140 bin ton civarında soya üretilmekte. Bu soyanın 90 bin tonu Adana'da üretiliyor" dedi.
        Adana'da bu yıl 190 bin dekar soya ekim alanı olduğunu ve 90 bin ton rekolte beklediklerini ifade eden TEKİN, "Soya ekim alanı geçtiğimiz yıllara göre azalmakta. Pamuk ekim alanları arttığından dolayı soya ekiminde düşüş oldu. Soya, devletimizin desteklediği ciddi ürünlerin başında geliyor. Soya ekimlerinde devletin desteğinin biraz daha artması, Türkiye'de soya ekiminin artmasında bir eğilim olabilir. Soya joker bir ürün. Hem insan gıdası olarak, hem de hayvan gıdası olarak kullanabiliyorsunuz. Yüzde 20 oranında yağ ve yüzde 40 oranında protein var. Özellikle tavuk ve balık yemlerinde soya birinci tercih edilen üründür. 1 dönüm soya eken bir çiftçi yaklaşık olarak 290 TL destek alıyor. Aslında bu fiyat da çok iyi ama başka ürünlerin desteği daha fazla olduğu için o ürünlere kayıyor çiftçimiz" şeklinde konuştu.
        TEKİN, soyanın topraktaki mineralleri arttıran bir ürün olduğunu söyleyerek, "İkinci ürün soya ekiminde desteğin arttırılmasıyla alakalı bir çalışma yaptık, bir rapor hazırlıyoruz. Bu raporu Bakanlığımıza göndereceğiz. İkinci ürün soyayı da ekstradan desteklersek Türkiye'nin soya açığını da büyük ölçüde kapatacağımızı düşünüyorum" dedi.
           Türkiye'nin 1 buçuk milyon ton soya ihtiyacı olduğunu vurgulayan TEKİN, "Bunun yüzde 90'ını ithal ediyoruz. Bu ithalatı önlemek için yani bizde 700-800 bin dekar soya ekilmiş olsa 500 bin ton civarı bir soya elde etmiş oluruz. Bununla beraber Türkiye'nin ihtiyacının yarısını kendimiz karşılamış oluruz ve ithalatı kesmiş oluruz. Bu sadece bizim ilimiz için olan bir şey. Diğer illerde de bu destek devam ederse Türkiye'nin dışa bağımlılığını büyük oranda ortadan kaldırmış oluruz. Özellikle ikinci ürün soyada. İnşallah bunu başarırız ve Türkiye'nin dışa bağımlılığından kurtuluruz" ifadelerini kullandı.
''