11.9.2018 / Gösterim Sayısı : 226

‘‘Sepet Sepet Yumurta, Her Gün Yemeyi Unutma’’ Adlı Projenin Tanıtım Toplantısı Yapıldı

#‘Sepet Sepet Yumurta, Her Gün Yemeyi Unutma’’ Adlı Projenin Tanıtım Toplantısı Yapıldı

​        TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan 118B342 No’lu ‘‘Sepet Sepet Yumurta, Her Gün Yemeyi Unutma’’ adlı projesinin başlaması nedeniyle Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde tanıtım toplantısı düzenlendi.

        Toplantıya  Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Ç.Ü Ziraat Fakültesi ve Ç.Ü.Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri, İl Müdürlüğümüz idareci ve elemanları, proje kapsamındaki okulların yönetici ve öğretmenleri, davetliler katıldı.
      İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, toplantıda yaptığı konuşmada; "Proje kapsamında, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan 118B342 No’lu ‘‘Sepet Sepet Yumurta, Her Gün Yemeyi Unutma’’ adlı proje İl Müdürlüğümüz, TÜBİTAK, Çukurova Üniversitesi, İl Milli Eğitim, İl Sağlık Müdürlüğü  arasında imzalanan sözleşme ile başlatılmıştır. Adana iline yakın kırsal ilçede bulunan devlet okullarında 2018-2019 eğitim-öğretim  döneminde eğitim gören,  60-72 aylık (5-6 yaş grubu) okul öncesi öğrencilerinden oluşan 50 çocuk, farklı yumurta üretim sistemlerine sahip Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’ne ve özel işletmelere ziyaretleri, Laboratuvar ve sınıflarda yapılacak olan etkinliklerle çocuklara doğayla buluşma imkânı ve fiziksel temas kurma fırsatı sunularak yaşayarak ve eğlenerek öğrenmeleri sağlanacaktır.’’dedi.
     Ayrıca TEKİN; "Proje kapsamında verilecek eğitim ile amaç sağlıklı ve dengeli beslenmede yumurtanın vazgeçilmez bir protein kaynağı olduğunu kavratılarak, yumurtayı sevdirmek ve yumurta  tüketimini arttırmaktır. Aynı zamanda erken yaşta edinilecek olan yumurta tüketim alışkanlıklarında kalıcı ve sürekli değişimler oluşturulacaktır. Böylece daha bilinçli ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesi mümkün olacaktır’’ dedi. 
     Konuşmanın ardından Proje Yürütücüsü Dr.Emine URUK, projenin amacını ve uygulanma biçimini anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.
    '‘Sepet Sepet Yumurta, Her Gün Yemeyi Unutma’ adlı proje Eğitim Adana Eczacı Odası Anaokulundan ve Abdullah Öngen    Anaokulundan toplam 50 öğrenciye verilecektir. Projenin eğitim çalışmaları çocukların olayları yerinde görerek, yapılacak olan  etkinliklerle yaparak-yaşayarak, eğlenerek, anlayarak öğrenme şeklinde gerçekleşecek ve 3 ay devam edecektir. Eğitimler 15-Kasım-2018 tarihi itibariyle başlayacak olup, 28-Ocak -2019’da bitecektir Bu çalışma 5 uzman, 2 araştırma görevlisi, 8 okul öncesi eğitmen,1 dramacı ve 1 sağlık personelinden oluşan toplam 17 kişilik bir ekiple çalışmaya katkıda bulunmaktadırlar.''