9.7.2018 / Gösterim Sayısı : 159

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı Kapsamında Çiftçilerimize Konya İline Teknik Gezi Düzenlendi

#Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı Kapsamında Çiftçilerimize Konya İline Teknik Gezi Düzenlendi

​      10.Kalkınma Planı "Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı" kapsamında suyun tasarruflu kullanımının yerinde görülebilmesi amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından Yedigöze Barajı sulama alanındaki İmamoğlu ve Kozan ilçe çiftçilerine yönelik teknik gezi düzenlendi.

         İl Müdürlüğümüz teknik personelinin de katıldığı Konya İline düzenlenen gezide, Bakanlığımız Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile TİGEM Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü ziyaret edildi.

        Çiftçilerimize Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü yetkilileri tarafından yaptıkları çalışmalar ve  projeler hakkında bilgi verildi. Enstitünün araştırma alanları, kuraklık test merkezi ve laboratuvarları yerinde incelendi.

        TİGEM Gözlü Tarım İşletmesinde de çiftçilerimiz tarım arazilerini yerinde inceleyerek teknik bilgiler edindi. 288.297,89 dekar araziye sahip olan Gözlü Tarım İşletmesinin 35.129 dekar alanı sulanmakta olup, işletmede bulunan yağmurlama sulama, damla sulama ve Canter pivot sulama sistemleri yerinde incelendi. Ayrıca çiftçilerimize Konya Ovasında yetiştirilen ürün çeşitleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra İşletmede bulunan hayvancılık tesisleri de gezilerek modern sağım ve süt soğutma sistemleri hakkında bilgi alındı.

           İki gün süren teknik gezi boyunca çiftçilerimize, Konya ilinin kültürel ve tarihi güzellikleri de tanıtıldı.


 


''