14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 309

Adana da Şarbon Vakası Olduğu İddiası Duyuru..

​         Şarbon (antraks), özellikle ot yiyen hayvanlarda görülen bir hastalık olup, enfekte hayvanlarla veya bunların çıkartılarıyla temas eden ya da meslek olarak hayvan ürünleri ile uğraşanlarda (yün, et ve dericilik alanlarında çalışanlar gibi) görülebilen zoonotik bir hastalıktır. 

       Şarbon hastalığı ile ilgili mücadele kapsamında, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerimizce hayvan aşılaması yöntemiyle çalışmalarımız kesintisiz ve etkin bir biçimde devam etmektedir. 
İnsanlarda bir şarbon vakasının ortaya çıkma ihtimaline karşı Tarım ve Orman Bakanlığımız koordinatörlüğünde Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Adana İl Sağlık Müdürlüğü koordineli hareket etmektedir. 
        Son günlerde gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel basında yer alan şarbon vakaları ile alakalı olmak üzere “Adana İli Seyhan İlçemizde bulunan Kasaplar Çarşısı ve civarında bulunan büyük kasaplarda Şarbon hastalığı olduğu ve hiçbir kasaptan et alınmaması” yönündeki kaynağı belli olmayan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 
     İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli tedbirler alınmakta ve kontroller yapılmakta olup, bu ve bunun gibi tüm konular hassasiyetle takip edilmektedir. 
                                           ADANA TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ''